לימוד תווים

למדו לדבר את שפת המוזיקה

לימוד תווים לגילאי יסודי עד גיל הזהב כולל עם מורה וותיק לגיטרה וגיטריסט קלאסי מקצועי מזה כ-40 שנים.

את השיעורים ניתן לקחת כחלק משיעורי גיטרה משולבים או באופן ממוקד במסגרת לימודי תיאוריה מוזיקלית החיוניים למעבדים, מלחינים ומוזיקאים המבקשים לרכוש כלים מקצועיים חשובים בתחום.

שמי אוריאל אטלס, לאורך השנים לימדתי מאות תלמידים ותלמידות את השפה האוניברסלית שמחברת בין מוזיקאים מכל רחבי העולם. אני מזמין גם אתכם ללמוד איתי לכתוב ולקרוא תווים באמצעות שיטת לימוד שתותאם אישית לקצב שלכם ושתקנה לכם שליטה מלאה בשפה.

רוצים ללמוד תווים? דברו איתי:

(אפשר גם בוואטסאפ)

או השאירו פרטים בתיבת צור הקשר

למה חשוב ללמוד תווים?

ללימוד תווים חלק בלתי נפרד בהתפתחות וההעמקה שלנו במוזיקה ולכן החלטתי להתייחס אליו בנפרד מן הלימוד המעשי של הנגינה.

המוזיקה היא שפה לכל דבר וככזו יש לה "תחביר" משלה שדרכו אנחנו מסוגלים לקרוא ולכתוב אותה כדי שגם אחרים ידעו לדבר אותה או במילים אחרות לנגן. חשוב לציין כי לימוד תווים איננו מחייב ולמי שמעוניין למשל ללמוד גיטרה במהירות, תמיד ישנה האפשרות ללמוד בהתחלה טאבים ורק אחר כך להיפתח בהדרגה גם לשפת התווים. עם זאת, חשוב לומר שהתווים סוללים עבורנו את הדרך לדבר, לקרוא ולכתוב בשפה אוניברסלית שמאפשרת לתקשר עם קולגות למקצוע ולהבין ולנגן כל שיר ומנגינה החל מיצירותיהם של גדולי המלחינים בהיסטוריה האנושית ועד ליצירות עכשוויות.

לימוד תווים: הרכב ומבנה בסיסי

התווים הם למעשה אותיות, רק שבמקום שהאותיות הללו ירכיבו מילה שנוכל להגות מהפה והגרון, כאן מדובר במוזיקה שנפיק דרך כלי הנגינה. התווים כוללים שני מרכיבים עיקריים – גובה הצליל ומשך הזמן שלו.

את התווים מקובל לכתוב על גבי "חמשה" שכמו מחברת שורה אחת או משבצות, כאן כותבים את התווים על חמישה קווים מקבילים. התווים נכתבים בעיגולים על גבי השורות ומיקומם על החמשה קובע את הגובה היחסי של הצליל שהם מסמלים – כלומר ככל שהתו יסמל צליל גבוה יותר, כך הוא יהיה ממוקם גבוה יותר בחמשה. מבלי להפוך את העניין למורכב מדי, 7 הצלילים הטבעיים שהתווים מסמלים הם דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי.

מלבד גובה הצליל, התווים מאפשרים לנו גם לדעת את משך הזמן שלו. לשם כך נקבעה שיטה על בסיס זוגי: שמינית, רבע, חצי, שלם ועוד. כאן כבר מדובר ממש בניקוד שבדיוק כמו שבשפה אנו מבינים באמצעותו איך להגות מילים כתובות, הפעם הוא מסביר לנו איך להפיק את הצליל וכך להגות מנגינה. במהלך השיעורים נלמד גם כיצד להבין מן הניקוד את מהירות הנגינה, מידת העוצמה שלה ועוד.

למה שלא אלמד טאבים במקום?

שיטת הטאבים היא פשוטה ללמידה ואפקטיבית במיוחד, לכן אני מקפיד ללמד אותה במסגרת שיעורי גיטרה למתחילים. עם זאת, שיטת הטאבים מציינת לנו אך רק ואת מקומות הלחיצה על צוואר הגיטרה (כלומר אקורדים מלאים או פריטות סולו) ואין בה התייחסות לאורך הצליל לדוגמה.

לכן, טאבים יכולים לסייע לנו ללמוד שירים שמתחשק לנו ללמוד בבית (וזה גם למה אני ישר מלמד את השיטה בשיעורים הראשונים), אך בניגוד לתווים, היכולת שלנו להשתמש בטאבים תלויה בכך שנכיר את השיר קודם לכן. למעשה, ההיכרות הקודמת עם השירים היא הדרך היחידה בטאבים באמצעותה נדע איך לעשות את הקצב הנכון, מתי יש צורך בצליל ארוך יותר וכן הלאה. תווים לעומת זאת, יספרו לכם את הכל ויאפשרו לכם לקבל כל יצירה ולחן אל ידיכם וישר לתרגם אותם לנגינה.

רוצים ללמוד תווים? מלאו פרטים ואחזור אליכם:

בואו להכיר אותי

באתר תוכלו למצוא מידע אודותיי, המלצות תלמידים וסרטוני ווידאו שונים.

אוריאל אטלס – מורה ללימוד תווים למגוון גילאים ולכל רמה
טל' נייד: 0523424581