תיאוריה מוזיקלית

לימודי תיאוריה מוזיקלית

כשאנו רוצים ללמוד נהיגה, חלק בלתי נפרד הוא לימוד תיאוריה כשחלקה עוסק בחוקים/כללים להם חייבים לציית כדי לשמור על החיים (ועל חשבון הבנק), וחלקה עוסק בחלקי הרכב ופעולתם. על פניו, החלק השני הוא לא כל כך הכרחי שהרי יש מוסכים שיטפלו בתקלות, אך תמיד טוב להיות כמה שיותר עצמאיים.

בתיאוריה מוזיקלית המצב דומה; מדובר בשפה בינלאומית של נגינה שמאפשרת לנו לקבל שליטה מוחלטת על הכלי שעליו אנו מנגנים. בהיותה שפה כזו, התיאוריה המוזיקלית מכילה חוקים שנוגעים לאורך הצליל, לגובהו ולשייכותו לסולם כזה או אחר וכמו שפות רבות אחרות, היא נוצרה בתהליך אבולוציוני אחרי שבני האדם התחילו ליצור מקצבים ולחבר צליל אל צליל. פשוט זו דרכנו כבני אדם ליצוק כללים ומסגרות שגם אותם במשך הזמן תמיד יהיה ניתן לפרוץ ולשכלל.

למה חשוב ללמוד תיאוריה מוזיקלית?

כולנו יכולים להיטיב לנגן גם בלי ידיעת הכללים, אך יש בידיעת התיאוריה המוזיקלית כמו גם בהבנת ההרמוניה של הצלילים, אלמנט של שליטה ובטחון בשל היכולת שלנו להבין ולהסביר מהלך מלודי או הרמוני, לראות את ההיגיון שקיים ברוב הדברים ולהבין שגם כאשר ישנה שבירה של הכללים אז גם בזה יש הגיון.

המטרה של לימודי תיאוריה מוזיקלית היא שתרכשו את השפה שמדברת במונחים של הרמוניה, מקצבים ומלודיה. שפה זו כוללת חוקים, מושגים וביטויים שונים והיא תאפשר לכם לעבוד לצד נגנים, מעבדים מוזיקליים, טכנאי מוזיקה באולפנים וקולגות רבות נוספות. אפשר בהחלט לומר שמכאן השמיים הם הגבול.

רוצים ללמוד תיאוריה מוזיקלית? דברו איתי:

או לחצו כאן והשאירו פרטים

(אפשר גם בוואטסאפ)

לימודי תיאוריה מוזיקלית: לימוד תווים, סולמות ועוד

לימודי תיאוריה מוזיקלית מתאימים לכל מי שמעוניין או מעוניינת להתמצא בעולם המוזיקה באופן היסודי ביותר ולרכוש מיומנויות חשובות לעיבוד, הלחנה ולפיתוח השמיעה המוזיקלית. הלימודים כוללים נושאים דוגמת:

  • לימוד תווים – לימודי הקרוא וכתוב של עולם המוזיקה. כאן תלמדו כיצד לכתוב ולקרוא את שפת התווים המקובלת על-ידי מוזיקאים בכל רחבי העולם להבנת אורך הצליל, גובהו, שיטות לכתיבת מקצבים, כתיבה בתיבות ועוד. הבנת התווים תהווה עבורכם קפיצת דרך משמעותית ותאפשר לכם לנגן כל שיר ויצירה בקצב הנכון בלי צורך שתכירו אותם קודם.
  • לימוד סולמות מוזיקליים – הסולמות המוזיקליים הם הבסיס למוזיקה והם מורכבים מסדרה תבניתית של צלילים. את הסולמות נהוג לחלק למז'ור שנשמע פעמים רבות כסדרה שמחה של צלילים, זאת לעומת המינור שיוצר רצף צלילים המזוהים עם תחושת עצב. ישנם גם מודוסים שהם למעשה מז'ור או מינור עם שינוי קטן שאיתו תוכלו ליצור תחושה אתנית-מזרח תיכונית.
  • לימוד אקורדים – בדומה לסולמות, גם אקורדים מורכבים מצירוף של צלילים אותם ניתן להשיג באזורים שונים של צוואר הגיטרה. כאן נלמד צירופי צלילים, אקורדים "חריגים", מוקטנים, חצי מוקטנים ומוגדלים, היפוכי אקורדים ועוד. בעזרת הידע שתצברו כאן תוכלו ליצור לחנים מורכבים ומרשימים.
  • תורת המרווחים – המרחק בין הצלילים והגדרתם בין צלילים עוקבים כמו גם בין צלילים המנוגנים בו-זמנית ואבחנה בין דיסוננס לקונסוננס – או בשפה פשוטה יותר צורם ולא צורם.
  • מושגים מוזיקליים – נלמד מושגים ומונחים שונים השייכים בעיקר לעולם הקלאסי דוגמת פורטה במשמעות חזק, פיאנו במשמעות חלש וקרשנדו במשמעות של הגברת עוצמה הדרגתית. בדומה לתווים, גם להיכרות עם מושגים מוזיקליים שונים ישנה תרומה משמעותית להתפתחותכם המקצועית והיא תאפשר לכם לדבר באותה השפה עם מוזיקאים, מעבדים, מלחינים ועוד.

מה לימודי תיאוריה מוזיקלית מצריכים ממני?

הכי חשוב זו אהבה למוזיקה, היתר כבר יגיע עם הזמן. אז אם תרצו להעשיר את עולמכם בתחום, אשמח להעביר לכם את הידע הרב שצברתי לאורך השנים בתכנית תיאורטית ומעשית כאחד כחלק משיעורי הגיטרה, אך גם בנפרד לאלו המעוניינים בכך.אצלי ההרמוניה שעוסקת באקורדים וביחסים ביניהם, היא חלק בלתי נפרד מהתיאוריה שעוסקת במקצבים, מרווחים בין צלילים וסולמות מוזיקליים שונים. אני מזמין אתכם לצפות באתר בעיבודי גיטרה שונים שעשיתי לשירים מוכרים על-פי בקשות תלמידים בהתבסס על התיאוריה המוזיקלית ועל השמיעה גם יחד.

קצת עלי

קוראים לי אוריאל אטלס, מורה פרטי לגיטרה וגיטריסט במקצועי. אני בעל 40 שנות ניסיון בתחום ומאז שחרורי מהצבא ועד היום אני מלמד גיטרה במסגרות פרטיות וקהילתיות. כיום אני מלמד גיטרה בראשון לציון בסטודיו הביתי שלי שמצויד במגוון גיטרות קלאסיות ובמגבר אקוסטי שלי ובסטודיו נוסף ברחובות.

אני מציע לימודי גיטרה למתחילים, שיעורים לשכלול הטכניקה והידע למתקדמים בעזרת שיטת לימוד מהנה, פרקטית ויעילה שפיתחתי לאורך השנים.

למידע על לימודי תיאוריה מוזיקלית התקשרו:

(אפשר גם בוואטסאפ)

או השאירו פרטים ואחזור אליכם:

אוריאל אטלס – לימודי תיאוריה מוזיקלית בראשון לציון, נס ציונה, רחובות, באר יעקב, חולון ובת ים
טלפון: 0523424581